Skip to content

5 Eastview CourtJersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block24202
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,500
45%
Improvement Value:$139,100
55%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663-0.6%
2024$5,698+40.1%
2023$4,068-0.4%
2022$4,083+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925