Skip to content

11 Caven Point Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 23, 2003

Property Information

Block24301
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page243

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage4.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,681,000
98%
Improvement Value:$61,000
2%
Total Assessment$3,742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,559-0.6%
2024$84,083+40.1%
2023$60,022-0.4%
2022$60,246+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 7143, Page 29