Skip to content

401 Armstrong AveJersey City, NJ 07305

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2025

Property Information

Block24704
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page247

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
31%
Improvement Value:$190,300
69%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179-0.6%
2024$6,217+40.1%
2023$4,438-0.4%
2022$4,455+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

DeedBook 7273, Page 305Recorded4/28/2004

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5847, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1926