Skip to content

204 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block24902
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
21%
Improvement Value:$353,800
79%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955-0.6%
2024$10,017+40.1%
2023$7,151-0.4%
2022$7,177+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8737, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 2006