Skip to content

113 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Mar 4, 1999

Property Information

Block25002
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
26%
Improvement Value:$241,000
74%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271-0.6%
2024$7,316+40.1%
2023$5,223-0.4%
2022$5,242+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 5468, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1910