Skip to content

212 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block2501
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-4U-G3
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
23%
Improvement Value:$638,000
77%
Total Assessment$825,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,433+41.8%
2024$13,001+40.1%
2023$9,281-0.4%
2022$9,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,850DeedBook 9655, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5117, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1880