Skip to content

157.5 Terrace AvenueJersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 29, 2008

Property Information

Block2502
Lot35.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
27%
Improvement Value:$578,700
73%
Total Assessment$790,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,641-0.6%
2024$17,751+40.1%
2023$12,672-0.4%
2022$12,719+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008