Skip to content

116 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Date
Feb 9, 2005

Property Information

Block2503
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
47%
Improvement Value:$235,600
53%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839-0.6%
2024$9,900+40.1%
2023$7,067-0.4%
2022$7,094+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7500, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1970