Skip to content

205 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block25101
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page251

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$201,900
69%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268-4.4%
2024$6,559+40.1%
2023$4,682-0.4%
2022$4,700+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915