Skip to content

190 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$24,570,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block25402
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description3S-CB-C

Assessment

Land Value:$2,441,500
23%
Improvement Value:$8,189,500
77%
Total Assessment$10,631,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$237,390-0.6%
2024$238,879+40.1%
2023$170,521-0.4%
2022$171,159+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,570,000
DeedBook 9634, Page 393

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 7539, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1968