Skip to content

238 Stevens Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block25402
Lot27.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
16%
Improvement Value:$502,400
84%
Total Assessment$601,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,429-0.6%
2024$13,513+40.1%
2023$9,646-0.4%
2022$9,683+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9048, Page 886Recorded7/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2008