Skip to content

317 Van Nostrand AveJersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 1, 2006

Property Information

Block25402
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
31%
Improvement Value:$210,800
69%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784-0.6%
2024$6,826+40.1%
2023$4,873-0.4%
2022$4,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 8059, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1917