Skip to content

1815 Kennedy Blvd.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 16, 2022

Property Information

Block25501
Lot14
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description1S-B&F-5U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage707
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
21%
Improvement Value:$206,900
79%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875-0.6%
2024$5,912-5.9%
2023$6,283-0.4%
2022$6,306+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4173, Page 327