Skip to content

1865 Kennedy Blvd.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block25502
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building ClassC0406
Description4S-B-25U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage402
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
59%
Improvement Value:$28,100
41%
Total Assessment$68,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,521-0.6%
2024$1,530+40.1%
2023$1,092-0.4%
2022$1,096+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5307, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1900