Skip to content

7 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block25503
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
28%
Improvement Value:$210,000
72%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514-0.6%
2024$6,555+40.1%
2023$4,679-0.4%
2022$4,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910