Skip to content

84 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Church/Charitable

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 14, 1994

Property Information

Block25601
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
Description3S-B-CHURCH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
12%
Improvement Value:$640,100
88%
Total Assessment$726,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$4,383
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4687, Page 287