Skip to content

126 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block25603
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page256

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.5S-25U-C

Assessment

Land Value:$717,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,028-0.6%
2024$16,129+822.5%
2023$1,748-0.4%
2022$1,755+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 9760, Page 786Recorded7/25/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$68,000