Skip to content

111 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block25702
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page257

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$213,100
70%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,768-0.6%
2024$6,811+40.1%
2023$4,862-0.4%
2022$4,880+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 9462, Page 723NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915