Skip to content

74 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block25805
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page258

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-9U-NH
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
43%
Improvement Value:$424,100
57%
Total Assessment$739,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,504-0.6%
2024$16,608+40.1%
2023$11,855-0.4%
2022$11,900+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9304, Page 468Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 8932, Page 940Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 8832, Page 358NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded2/8/2012

Property Sale

Sale
$548,000
DeedBook 8503, Page 280