Skip to content

35 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Date
Feb 21, 1992

Property Information

Block25901
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
32%
Improvement Value:$193,200
68%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369-0.6%
2024$6,408+40.1%
2023$4,575-0.4%
2022$4,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4476, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1915