Skip to content

135 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 1921

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block2603
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$267,700
52%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,560-0.6%
2024$11,633+40.1%
2023$8,304-0.4%
2022$8,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9464, Page 824NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4411, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1921