Skip to content

1870 Kennedy Blvd.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block26401
Lot1
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building ClassC0297
Description4S-B-26U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
55%
Improvement Value:$32,700
45%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,623-0.6%
2024$1,634+40.1%
2023$1,166-0.4%
2022$1,170+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 7387, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1900