Skip to content

1866 Kennedy Blvd.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block26401
Lot34
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building ClassC0548
Description4S-B-22U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage548
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
36%
Improvement Value:$70,700
64%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,990-0.6%
2024$2,002+40.1%
2023$1,429-0.4%
2022$1,435+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 9867, Page 263Recorded12/17/2024

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 9814, Page 719NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 9540, Page 376Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 8459, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1900