Skip to content

89 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1916

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block26404
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,639
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
30%
Improvement Value:$241,500
70%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,670-0.6%
2024$7,718+40.1%
2023$5,510-0.4%
2022$5,530+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,639DeedBook 9700, Page 941Recorded10/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1916