Skip to content

120 Suburbia Terr.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07305

Built 1974

Last Sale Price
$58,300
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block26703
Lot13
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC0576
Description3S-CB-D-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$62,600
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,291-0.6%
2024$2,305+40.1%
2023$1,646-0.4%
2022$1,652+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$58,300
DeedBook 5648, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1974