Skip to content

387 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block26801
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
94%
Improvement Value:$6,800
6%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,588-0.6%
2024$2,604+40.1%
2023$1,859-0.4%
2022$1,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0