Skip to content

61 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block26906
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,886
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$244,700
73%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474-0.6%
2024$7,521+40.1%
2023$5,369-0.4%
2022$5,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,886DeedBook 9748, Page 577NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/24/2023

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8011, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1922