Skip to content

1818 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block27001
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-B-O-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
35%
Improvement Value:$187,400
65%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424-0.6%
2024$6,465+40.1%
2023$4,615-0.4%
2022$4,632+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 9551, Page 988NU CodeNominal consideration (25)Recorded4/20/2021