Skip to content

30 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block27002
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description5S-CB-24U-C-G5
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,258,200
24%
Improvement Value:$3,919,900
76%
Total Assessment$5,178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 9655, Page 191