Skip to content

93 Warner Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block27003
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$166,300
70%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,277-0.6%
2024$5,310+40.1%
2023$3,790-0.4%
2022$3,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 9695, Page 295Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$135,450
DeedBook 5927, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1925