Skip to content

321 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block27005
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.4S-10U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,300
99%
Improvement Value:$5,000
1%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,239-0.6%
2024$11,309+215.7%
2023$3,582-0.4%
2022$3,595+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$466,000
DeedBook 9427, Page 536

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4359, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1880