Skip to content

195 Bowers St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block2703
Lot13
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,189
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
20%
Improvement Value:$466,800
84%
Total Assessment$558,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,469-0.6%
2024$12,547+116.3%
2023$5,800+0.0%
2022$5,800
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880