Skip to content

11.5 Rutgers Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block27103
Lot36
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building ClassC0748
Description3S-B-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,700
66%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,628-0.6%
2024$2,645+40.1%
2023$1,888-0.4%
2022$1,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft748DeedBook 9936, Page 607Recorded10/16/2025

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 3972, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1900