Skip to content

11.5 Rutgers Ave.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Apr 20, 2007

Property Information

Block27103
Lot36
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building ClassC0748
Description3S-B-6U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,700
66%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,628-0.6%
2024$2,645+40.1%
2023$1,888-0.4%
2022$1,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

DeedBook 8209, Page 141NU CodeFamily (1)Recorded5/11/2007

Property Sale

Sale
$42,400

From:

To:

DeedBook 7296, Page 225Recorded6/7/2004

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3841, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1900