Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
100 Chapel Ave.Jersey City, NJ 07305
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 7, 2013
Property Information
Block27401
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page243
Building Details
Building Class---
DescriptionGOLF COURSE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage42.3
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$10,206,100
96%
Improvement Value:$425,300
4%
Total Assessment$10,631,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $237,399 | -0.6% |
| 2024 | $238,888 | -5.7% |
| 2023 | $253,413 | -0.4% |
| 2022 | $254,361 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.