Skip to content

95 Caven Point RoadJersey City, NJ 07305

Built 2002
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 15, 2001

Property Information

Block27402
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page274

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-M-IN-HVAC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,533,500
47%
Improvement Value:$8,507,200
53%
Total Assessment$16,040,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$358,189-0.6%
2024$360,435+40.1%
2023$257,293-0.4%
2022$258,255+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002