Skip to content

100-42 Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block27503
Lot11.100
QualifierC0042
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0710
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage710
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
38%
Improvement Value:$145,000
62%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248-0.6%
2024$5,280+40.1%
2023$3,769-0.4%
2022$3,784+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft710DeedBook 9396, Page 807Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft710DeedBook 9104, Page 355Recorded3/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$237,000
DeedBook 5828, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 5729, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5541, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1988