Skip to content

100-51 Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block27503
Lot11.100
QualifierC0051
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0825
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage825
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$160,100
64%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585-0.6%
2024$5,620+40.1%
2023$4,012-0.4%
2022$4,027+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9527, Page 524

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft825DeedBook 9527, Page 524Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9354, Page 262Recorded11/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5524, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5321, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$165,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988