Skip to content

100-55 Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block27503
Lot11.100
QualifierC0055
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1550
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
17%
Improvement Value:$428,800
83%
Total Assessment$518,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585-0.6%
2024$11,657+40.1%
2023$8,322-0.4%
2022$8,353+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,550DeedBook 9587, Page 51Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 9160, Page 178Recorded11/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 4917, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$322,500
DeedBook 4044, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1988