Skip to content

101-36 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block27503
Lot11.101
QualifierC0036
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0800
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage800
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
35%
Improvement Value:$167,000
65%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739-0.6%
2024$5,775+40.1%
2023$4,122-0.4%
2022$4,138+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4877, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$161,500
DeedBook 4177, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1988