Skip to content

102-23 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block27503
Lot11.102
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0800
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage13.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
35%
Improvement Value:$167,000
65%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739-0.6%
2024$5,775+40.1%
2023$4,122-0.4%
2022$4,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft800DeedBook 9909, Page 576Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9506, Page 187Recorded9/6/2020

Property Sale

Sale
$255,900

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9174, Page 509Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8910, Page 675

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8910, Page 675NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/23/2013

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8839, Page 634NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/26/2012

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 7953, Page 149NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/27/2006

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

DeedBook 7290, Page 145NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 5856, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 5334, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$160,500
DeedBook 4004, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1988