Skip to content

102-24 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 6, 2015

Property Information

Block27503
Lot11.102
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1460
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$310,200
78%
Total Assessment$400,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936-0.6%
2024$8,992+40.1%
2023$6,419-0.4%
2022$6,443+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9030, Page 433NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/31/2015

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5262, Page 304

Property Sale

SaleMulti
$307,000
DeedBook 4012, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1988