Skip to content

102-54 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$723,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block27503
Lot11.102
QualifierC0054
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1880
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
15%
Improvement Value:$522,300
85%
Total Assessment$612,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,673-0.6%
2024$13,758+40.1%
2023$9,821-0.4%
2022$9,858+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$723,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 9454, Page 599Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

DeedBook 6012, Page 199NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/8/2002

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 5723, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$493,330
DeedBook 5529, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5104, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$396,500
DeedBook 4041, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1988