Skip to content

110-51 E.Shearwater Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block27503
Lot11.110
QualifierC0051
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC2485
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,485
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
10%
Improvement Value:$850,600
90%
Total Assessment$940,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,004-0.6%
2024$21,135+40.1%
2023$15,087-0.4%
2022$15,144+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,485DeedBook 9789, Page 321Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,485DeedBook 9513, Page 549Recorded10/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 5850, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$203,000
DeedBook 5127, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$341,250
DeedBook 4381, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$520,125
DeedBook 3895, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1988