Skip to content

201-53 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block27503
Lot11.201
QualifierC0053
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1565
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
17%
Improvement Value:$438,300
83%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,797-0.6%
2024$11,871+40.1%
2023$8,474-0.4%
2022$8,506+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 9639, Page 596Recorded2/10/2022

Property Sale

SaleMulti
$410,500
DeedBook 3999, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1987