Skip to content

204-52 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block27503
Lot11.204
QualifierC0052
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1565
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage13.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$420,000
82%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,388-0.6%
2024$11,460+15.0%
2023$9,962-0.4%
2022$10,000+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,565DeedBook 9954, Page 134Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$572,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 8929, Page 121NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/29/2013

Property Sale

Sale
$572,000
DeedBook 8929, Page 121

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

DeedBook 7582, Page 307NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/15/2005

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5234, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$383,500
DeedBook 4088, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1988