Skip to content

206-75 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block27503
Lot11.206
QualifierC0075
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1100
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$287,400
76%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427-0.6%
2024$8,480+40.1%
2023$6,054-0.4%
2022$6,076+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9196, Page 222Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 5732, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5263, Page 345

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 5022, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1996