Skip to content

206-93 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block27503
Lot11.206
QualifierC0093
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1880
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
15%
Improvement Value:$518,500
85%
Total Assessment$608,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588-0.6%
2024$13,673+30.4%
2023$10,485-0.4%
2022$10,525+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8900, Page 922NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/3/2013

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook 5024, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1996