Skip to content

207-12 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC2180
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
17%
Improvement Value:$447,000
83%
Total Assessment$537,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,991-0.6%
2024$12,066+40.1%
2023$8,613-0.4%
2022$8,646+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9305, Page 584Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 7261, Page 25NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/1/2004

Property Sale

SaleMulti
$503,000
DeedBook 5922, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$337,000
DeedBook 5404, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4982, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1996