Skip to content

207-31 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1100
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
23%
Improvement Value:$305,100
77%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,823-0.6%
2024$8,878+40.1%
2023$6,337-0.4%
2022$6,361+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9644, Page 85Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9292, Page 320Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 8690, Page 28NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/29/2009

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 4997, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1996